Rybářské slavnosti v Třeboni a na Třeboňsku

Rybářské slavnosti v Třeboni a na Třeboňsku » Třeboňsko

Třeboňsko - krajina rybníků

Krajina Třeboňska, označovaná též jako krajina rybníků, je už po mnoho staletí neodmyslitelně spojena s tradicí třeboňského rybníkářství. Na budování rybniční sítě na Třeboňsku se podíleli slavní středověcí stavitelé rybníků jako byl Štěpánek Netolický či Jakub Krčín z Jelčan.

Slavnou historii i součastnost rybářského cechu na Třeboňsku připomínají už po několik let Rybářské slavnosti, které se konají na konci léta v Třeboni. Snahou pořadatelů je rozšířit program Rybářských slavností i mimo město Třeboň.

Vlastní program Rybářských slavností zahrnuje hlavní turistické aktivity a zajímavosti na Třeboňsku, jako je rybaření, cykloturistika, bohatý kulturní program či ochutnávka specialit ze sladkovodních ryb.

Chytání ryb na Třeboňsku

Třeboňsko jako významná rybníkářská oblast nabízí velmi dobré podmínky pro sportovní rybolov. Kromě rybářských revírů na řekách Lužnice a Nežárka můžete k rybaření využít rybníky Rybářství Třeboň, a.s., které jsou určené ke sportovnímu rybolovu. Tradičním součástí programu Rybářských slavností je soutěž v chytání ryb na udici na chovném rybníce, a to jak pro dospělé, tak i pro děti.

Třeboňsko na kole

Rovinatá krajina Třeboňska, které je protkána hustou sítí značených cyklotras nabízí skvělé podmínky pro cykloturistiku. Přímo z Třeboně můžete vyrazit hned na dvě naučné cyklistické stezky, které vás blíže seznámí s místní historií a zajímavostmi (Naučná stezka Rožmberk, Naučná stezka Okolo Třeboně). Na výlet na kole po značené trase se můžete vypravit i v rámci Rybářských slavností.

Kulturní akce v Třeboni

Centrem kulturního dění na Třeboňsku je historické město Třeboň, které během roku hostí několik významných festivalů a dalších významných akcí. Na malebném třeboňském náměstí, na nádvoří Zámku Třeboň a dalších místech se během turistické sezóny konají desítky hudebních a divadelních představení. Doprovodný kulturní program na třeboňském náměstí je nedílnou součástí také Rybářských slavností.

Gastroturistika na Třeboňsku

Třeboňsko je proslulé chovem ryb, a s tím úzce souvisí i nabídka rybích specialit v místních restauracích. Zcela výjimečné místo mezi sladkovodními rybami na Třeboňsku zaujímá Třeboňský kapr, jako tradiční produkt třeboňského rybníkářství. Na Rybářských slavnostech můžete ochutnat speciality z Třeboňského kapra a dalších druhů ryb především díku Kuchařskému čarování Petra Stupky, který je mistr v přípravě pokrmů ze sladkovodních ryb. K rybám odedávna patří i víno, tudíž na Rybářských slavnostech nechybí ani ochutnávka vín z produkce společnosti Znovín Znojmo.

Podzimní výlovy

K tradičním podzimním akcím, které lákají návštěvníky na Třeboňsko, patří výlovy rybníků, které nabízejí atraktivní podívanou na práci profesionálních rybářů. Výlovy významných třeboňských rybníků jsou navíc doprovázené prodejem živých ryb či nabídkou občerstvení ze sladkovodních ryb. Snahou pořadatelů Rybářských slavností je každoročně rozšířit program o podzimní výlov jednoho z třeboňských rybníků.

Komentář

 

Petr Stupka na Rybářských slavnostech.Program pro děti.Exkurze na sádkách v Třeboni.Vzhled pohlednice - Rybářské slavnosti 2011Okrasné ryby na Rybářských slavnostech v Třeboni.Pasování do cechu rybářského.

Krátce o slavnostech

Slavnostní výlov 2021 nebude

V roce 2021 se všechny rybníky, tedy včetně Rožmberka, budou lovit v běžném režimu.

13.10.21

Rybářské slavnosti 2020

V roce 2020 se Rybářské slavnosti v Třeboni nekonají.

2.07.20

Rybářské slavnosti 2019 na fotografii

Fotografie z Rybářských slavností 2019.

30.08.19

Informace o Třeboni na Třeboň INFO.CZ

V roce 2011 zahájil provoz nový informační portál Třeboň INFO.cz

1.04.11


Doporučujeme: Turistický portál Třeboň a Třeboňsko a katalog služeb a subjektů Třeboň INFO.CZ

Destinace Třeboňsko o.p.s. - Rybářské slavnosti Třeboň a Třeboňsko :: Webdesign ODEON