Rybářské slavnosti v Třeboni a na Třeboňsku

Rybářské slavnosti v Třeboni a na Třeboňsku » Ročník 2010

Věra Nerušilová na Rybářských slavnostech

V rámci Rybářských slaností v Třeboni je připraven recitál zpěvačky a herečky Věry Nerušilové.

Koncert bude na Masarykově náměstí v sobotu 28. 8. 2010 od 14 hodin.

Věra Nerušilová aneb Kočka ze Záběhlic

Věra NerušilováZpěvačka s nejhlubším kontraaltem v Čechách začínala uměleckou dráhu v Československém souboru písní a tanců, kde také vznikl Inkognito kvartet. Následovala Laterna magika, Spirituál kvintet, Divadlo Paravan, Crazy show s J. Čejkou aj. Kottovou, Divadlo pro děti Nerušilová a Němcová, Divadlo Viola a Divadlo Na Fidlovačce.

Zpívající role ze seriálu Hříšní lidé města pražského ji náramně proslavila. „Ať už zpívám šansony, nebo židovské písně, vždycky na konci koncertu zazní:“A co kočka ze Záběhlic?" usmívá se Věra Nerušilová.

Narodila se ve Zlíně, kde otec pracoval u Bati, ale po čase se rodina odstěhovala do Třebíče. Zpívala se sestrami, na přání rodičů vystudovala „něco užitečného“, ovládala perfektně psaní na stroji a těsnopis. Touha po zpěvu ji však záhy přivedla do Československého souboru písní a tanců. „Šla jsem do Prahy na konkurz. Přijali mě, protože potřebovali hlas, který dokáže zpívat i halekačky. To bylo v roce 1954. Já tehdy zpívala sólově cikánské písně a největší pochvaly se mi dostalo, když za mnou přišly Cikánky, oslovily mě a nedovedly pochopit, že jim nerozumím. Říkaly: "Nekecej, dyť si naša!“ V souboru potkala i svého budoucího manžela Zdeňka, který se živil jako tanečník.

V Divadle Paravan zpívala staropražské písničky ve hře Všichni moji dědové, kde si jí všimli tvůrci televizního seriálu Hříšní lidé města pražského. „Hrál tam i Pavel Landovský, takže poté, co utekl, při reprizování sice ohlásili třináctidílný seriál, ale bez vysvětlení uvedli jen dvanáct dílů.“ směje se.

Roku 1973 se vydala na sólovou dráhu. Manžel jí dělal dramaturga a napsal pro ni krásné šansonové texty. Kromě vlastních pořadů spolupracovala s mimem Jaroslavem Čejkou a Martou Němcovou na dětských muzikálech, vystupovala se Spiritual kvintetem. V roce 1983 zemřel její manžel na infarkt a paní Věra si jiného partnera již nehledala.

V roce 1997 poprvé vystoupil s židovskými písněmi při příležitosti otevření zrestaurované synagogy v Třebíči. V té době také dostala roli báby Cajtl v Šumaři na třeše (dodnes ji hraje v Divadle Na Fidlovačce). Právě díky židovským písničkám si ji našel Michal Horáček a nabídl jí, aby zazpívala píseň Doktore souží mě starost na albu Tak to chodí. Na dalším CD Ohrožený druh zpívá dokonce titulní píseň. Ve společnosti mladých šansoniérek se cítím velmi dobře. I když zpívám, že jsem ohrožena díky věku, zjistila jsem, že čím jsem starší, tím více se mi úročí, co jsem se naučila."

Zahrála si zahrála v mnoha fimech a televizních inscenacícch: Hříšní lidé města pražského, Kdyby tisíc klarinetů, Skřítek a Hezké chvilky bez záruky.

Zdroj: Časopis Květy, autor Jana Soprová

Komentáře

 

Ukázka historického rybářského náčiní.Program pro děti.Exkurze na sádkách v Třeboni.Vzhled pohlednice - Rybářské slavnosti 2011Petr Stupka na Rybářských slavnostech.Pasování do cechu rybářského.

Krátce o slavnostech

Slavnostní výlov 2021 nebude

V roce 2021 se všechny rybníky, tedy včetně Rožmberka, budou lovit v běžném režimu.

13.10.21

Rybářské slavnosti 2020

V roce 2020 se Rybářské slavnosti v Třeboni nekonají.

2.07.20

Rybářské slavnosti 2019 na fotografii

Fotografie z Rybářských slavností 2019.

30.08.19

Informace o Třeboni na Třeboň INFO.CZ

V roce 2011 zahájil provoz nový informační portál Třeboň INFO.cz

1.04.11


Doporučujeme: Turistický portál Třeboň a Třeboňsko a katalog služeb a subjektů Třeboň INFO.CZ

Destinace Třeboňsko o.p.s. - Rybářské slavnosti Třeboň a Třeboňsko :: Webdesign ODEON